دوره کارنس چیست و مقدار آن برای سموم مختلف کشاورزی چقدر است؟

دوره کارنس یا وقفه پیش از برداشت یا PHI، مدت زمانی را مشخص می‌کند که باید میان استفاده از سموم دفع آفات و برداشت محصولاتی گیاهی، وجود داشته باشد و رعایت شود. در بیشتر مواقع، عدد PHI بر روی برچسب ظرف یا بسته سم ذکر می‌شود و بیان می‌کند که پس از به‌کار بردن این سم، گیاه باید تا چه مدت در باغ یا زمین کشاورزی باقی بماند. در طول این دوره، سم احتمالا در درون گیاه یا روی سطح آن تجزیه می‌شود. تابش آفتاب، باران و آب و هوای گرم از عواملی هستند که بر روی سرعت این تجزیه اثر می‌گذارند.

نگاهی سریع به معنا و اهمیت دوره کارنس

  • رعایت دقیق دوره کارنس، ریسک استفاده از مواد غذایی سمی را کاهش می‌دهد.
  • اگر میوه یا سبزی مورد نظر شما بر روی برچسب سم ذکر نشده باشد، شما نمی‌توانید از آن محصول برای آن گیاه خاص استفاده کنید.
  • برداشت محصول گیاه پیش از اتمام دوره کارنس غیر قانونی است. توجه داشته باشید که زمان‌هایی که بر روی برچسب محصول نوشته شده‌اند قبلا برای حداقل زمان باقی ماندن سم بر روی گیاه، مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.
  • مدت زمانی که برای یک گیاه یا میوه مشخص باید صبر کنید، ممکن است برای سم‌های مختلف، متفاوت باشد.
  • اگر علامت صفر یا 0  بر روی یک سم نوشته شده باشد، به این معناست که شما می‌توانید محصول گیاه را در همان روزی که سم را استفاده می‌کنید، برداشت نمایید.
  • اگر عدد PHIرا رعایت نکرده و قصد فروش محصول باغ یا زمین خود را داشته باشید، این احتمال وجود دارد که مقدار بیش از حد مجاز سم بر روی آن باقی مانده باشد. این موضوع می‌تواند مانع فروش یا صادرات محصول شود.

دوره کارنس برای سموم مختلف چقدر است؟

در جدول زیر، لیستی از سموم کشاورزی و دوره کارنس آنها را برای محصولات مختلف، فهرست کرده‌ایم:

نام سم

موارد استفاده دوره کارنس
استامی پراید سیب 7 تا 25 روز
پروتئوس سبزیجات و صیفی‌جات 3 روز
تیاکلوپراید سبزیجات 3 روز
تیاکلوپراید سیب 14 روز
اسپیروتترامات پسته، سویا، لیمو شیرین، لیمو ترش، صیفی‌جات برای سبزیجات و صیفی‌جات یک روز و برای سایر موارد 7 روز
سیرومازین جالیز، سبزیجات، گلخانه‌ها 1 روز
ارتیواتاپ گوجه فرنگی 3 روز
ارتیواتاپ خیار 2 روز
تتراکونازول قارچ‌کش 3 روز
پریکور انرژی تره، ترب، اسفناج 3 روز
لوفنورون+ فنوکسی کارب حشره‌کش 21 روز
بوسکالید+ پیراکلواستروبین قارچ‌کش 28 روز

MRL چیست؟

دوره کارنس یا PHI معمولا بر روی برچسب ظرف یا بسته سم نوشته می‌شود و رعایت آن یک مسئله قانونی به‌شمار می‌رود. در واقع، کشاورزان و پرورش دهندگان گیاه، برای آن که اطمینان حاصل کنند که گیاه درمان شده از حداکثر حد باقیمانده سموم یا MRL تجاوز نمی‌کند، به اطلاعات PHI نیاز دارند. MRL نشان دهنده حداکثر میزان باقیمانده از سموم دفع آفات است که انتظار می‌رود هنگام استفاده از آنها بر اساس دستورالعمل‌های مشخص شده، بر روی یک محصول غذایی باقی بماند.

REI چیست و چه تفاوتی با دوره کارنس دارد؟

تفاوت اساسی میان REI یا وقفه ورود محدود شده و دوره کارنس، آن است که REI به مدتی اطلاق می‌شود که میان زمان استفاده از سم وجود دارد تا زمانی که کارگران می‌توانند بر روی محصولات کارهای دستی انجام دهند. در حالی که دوره کارنس یا عدد PHI به برداشت محصول اشاره دارد.

دانستن دوره کارنس یا PHI چه اهمیتی دارد؟

دانستن و رعایت دوره کارنس باعث می‌شود که اجازه ندهیم فاکتور MRL برای یک محصول کشاورزی از حد سالم و متعادل تجاوز کند. پس‌ماندهایی که در مقدار اضافی MRL بر روی غذاها یافت می‌شوند، موجب تخطی از قوانین سازمان‌های معتبر غذا و داروی شده و سلامتی مصرف کنندگان آن محصول را به خطر می‌اندازد. در چنین وضعیتی، محصول برداشت شده ممکن است ضبط شده، نابود شده یا از صادرات آن جلوگیری شود.

به همین دلیل، از یک سم خاص تنها برای گیاهان و آفت‌هایی استفاده کنید که بر روی لیبل آن نوشته شده‌اند، همچنین تمامی موارد مربوط به میزان استفاده، تعداد دفعات استفاده و دوره کارنس گفته شده درباره آن سم را نیز رعایت نمایید.

همان‌طور که گفته شد، عدد PHI را معمولا می‌توانید در بخش چگونگی استفاده، که بر روی برچسب محصول وجود دارد، پیدا کنید. همیشه پیش از مصرف سم مورد نظر، این برچسب را مطالعه فرمایید.

 

سوالات رایج پیرامون دوره کارنس سموم کشاورزی

اگر اطلاعات موجود بر روی برچسب سم، حاوی عدد مربوط به دوره کارنس نبود، چه باید کرد؟

اگر در متن مربوط به دستورات استفاده که بر روی برچسب ظرف یا بسته سم وجود دارد، حرفی از دوره کارنس یا PHI زده نشده بود، شما می‌توانید محصول را به محض رسیده شدن آن برداشت کنید. با این حال، به این موضوع توجه داشته باشید که رعایت دستورات REI ذکر شده بر روی محصول هم کاملا ضروری است.

در صورتی که پس از استعمال سم باران بارید، آیا می‌توان دوره کارنس را کاهش داد؟ همچنین آیا می‌توان از مقدار سمی کمتر از میزانی که بر روی برچسب محصول نوشته شده استفاده کرد؟

همیشه از دستورالعمل‌های موجود بر روی برچسب به‌صورت دقیق استفاده کنید. عدم توجه به این دستورات، سلامتی کاربران محصولات شما را به خطر انداخته و شما را از نظر قانونی دچار مشکل می‌کند.

اگر از چند سم با دوره‌های کارنس متفاوت استفاده کنید، باید به کدام عدد PHI پای‌بند باشید؟

در صورت استفاده از سم‌های ترکیبی با دوره‌های کارنس و REIهای متفاوت، همیشه به آن زمانی توجه کنید که از همه طولانی‌تر است. به بیان دیگر، اگر دو سم متفاوت با دوره‌های کارنس 3 و 5 روز را به کار می‌برید، می‌بایست 5 روز تا برداشت محصول دست نگهدارید.

اگر قرار باشد محصول کشاورزی را برای مدت طولانی انبار کرده یا برای فراوری بفرستید، آیا باز هم لازم است که دوره کارنس را رعایت کنید؟

همیشه و تحت هر شرایطی باید مقررات مربوط به دوره کارنس را رعایت کرد. توجه داشته باشید که فاکتورهای متعددی که بر روی پس‌ماندهای موجود بر روی محصولات کشاورزی درمان شده اثر می‌گذارند (شامل رشد گیاه، شرایط آب و هوایی، میکروارگانیسم‌های خاک و غیره) در ارزیابی‌های مربوطه لحاظ می‌شوند. به همین دلیل، عدم رعایت PHI باعث می‌شود که محصولات کشاورزی حاوی پس‌ماندهایی باشند که از میزان MRL تجاوز می‌کنند. این موضوع در نهایت باعث آسیب رسیدن به سلامت مصرف کنندگان شده و برای کشاورز ریسک اقتصادی خواهد داشت.