انواع سم پاش باغی و تمامی نکاتی که باید بدانید 

سم پاش باغی یک وسیله ضروری و لازم برای باغبانی است که به شما کمک می‌کند تا گیاهان خود را درمان کنید. در حقیقت، اگر می‌خواهید سبزیجات و گیاهان و همچنین گل‌های سالم پرورش دهید، باید از حشره کش ها، کودها و انواع سم پاش باغی استفاده کنید.

این کود ها حتما نباید مواد شمیایی یا صنعتی باشند، برای کود‌های طبیعی و گیاهی هم باید از سم پاش باغی استفاده کنید. ممکن است ندانید که از چه نوع سم پاش برای باغ خود استفاده کنید. انواع مختلفی از سم پاش ها برای باغ شما وجود دارد.

راهنمایی در مورد خرید سم پاش باغی

بهترین سمپاش باغ می تواند به شما کمک کند تا از گیاهان خود با سهولت بیشتری مراقبت کنید. از بین بردن علف‌های هرز در باغ شما می‌تواند کار چالش‌برانگیز و سختی باشد، به همین دلیل بهتر است از بهترین سم پاش باغی موجود در بازار استفاده کنید.

این سم پاش‌ها به شما کمک می‌کنند که میزان حشره‌کش‌هایی که سم پاش شما اسپری می‌کند و  همچنین جریان مایع و دوز مصرفی را کنترل کنید و از مقدار بیش از حد یا کمتر از حد آن استفاده نکنید. سم پاش‌ها همچنین به شما کمک می‌کنند که از راه دور بتوانید علف‌های هرز باغ خود را در هر جایی که باشند از بین ببرید.

همانطور که گفتیم، انواع مختلفی از سم پاش ها برای باغ وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند پس باید بهترین سم پاش را برای مراقبت از گیاهان خود استفاده کنید. به عنوان مثال، یک سم پاش مایع در انواع مختلف موجود است، زیرا انواع مختلفی از مواد شیمیایی مایع برای از بین بردن علف‌های هرز نیز وجود دارد.

کالیبراسیون یا همان درجه بندی سمپاش نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا ممکن است شما بخواهید فقط در مناطق خاصی که علفهای هرز وجود دارد، آن را اسپری کنید و از ریختن آن در مناطق غیر ضروری خودداری کنید، بنابراین باید بتوانید میزان اسپری کردن آن را توسط درجه بندی کنترل کنید.

در اینجا انواع مختلف سم پاش که برای باغ‌ها وجود دارند را به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید مشکلات مربوط به این موضوع را حل کنید و بهترین انتخاب را داشته‌باشید.

انواع سم پاش باغی و نحوه کارکرد آن‌ها

سم پاش هوا

این نوع سم پاش یکی از رایج‌ترین و پرکاربردی‌ترین سم پاش‌های باغی سم پاش هوا است که در آن به هیچ وجه از مواد شیمیایی مایع استفاده نمی شود. در عوض، این سم پاش از پودری بسیار ریز تشکیل شده است، که برای مناطقی از باغ که اندازه کوچکتری دارند ایده‌آل است. اگر در باغ خود گیاهان و گل‌های حساسی پرورش می‌دهید، بهترین انتخاب برای شما سم پاش هوا است.

سم پاش مایع 

نوع دیگری از سم پاش که متداول است و از آن استفاده زیادی میشود، سم پاش مایع است که این سم پاش مایع، در انواع مختلفی موجود است. سم پاش مایع معمولاً دارای یک مخزن است که اگر دارای یک شلنگ باشد می‌توانید به راحتی آن را حمل کنید. همچنین دارای یک دسته است که این دسته مواد شیمیایی موجود در سم پاش را به بیرون می‌فرستد و به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید اندازه قطره هایی که می‌خواهید اسپری کنید را تنظیم کنید. اگر باغ کوچکی دارید بهتر است از قطره‌های ریز و در غیر این صورت بهتر است از قطره های درشت استفاده کنید.

سم پاش مخزن متراکم

 سم پاش مخزن متراکم تقریبا شبیه سم پاش مایع است و تنها تفاوت آن مخزن آن است که در این نوع از سم پاش، مخزن، متراکم‌سازی شده‌است. این نوع از سم پاش مخزن پمپی شکلی دارد که با دست کار می‌کند و ساختار آن به شکلی است که می‌تواند عملیات سم پاشی را به صورت مداوم انجام دهد. به کمک دسته موجود در ساختار این نوع سم پاش، می‌توانید آن را خاموش و روشن کنید. اما به خاطر داشته‌ باشید که چون این مخزن متراکم‌سازی شده‌است، هنگامی که مدت زیادی روشن باشد این متراکم سازی کاهش می‌یابد و این باعث میشود جریان سم پاشی ضعیف‌تر شود.

سم پاش بنزینی

 سم پاش بنزینی نوعی از سم پاش است نباید توسط باغبانان تازه‌کار مورد استفاده قرار گیرد زیرا میتواند نیروی موتوری که در این سم پاش تعبیه شده را بیش از حد افزایش دهد. سم پاش بنزینی در مناطقی و باغ‌هایی استفاده می‌شوند که بسیار وسیع هستند و پوشش دادن همه گیاهان در تمام قسمت‌هاس مختلف این باغ ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

سم پاش های بنزینی با استفاده از بنزین کار می‌کنند و قابل حمل هستند و به دلیل اینکه وسعت بیشتری از باغ ها را برای سم پاشی پوشش می‌دهند، بسیار سریع هستند و کار با آن ها در کمترین زمان ممکن انجام میشود.

پس اگر باغبانی تازه کار هستید ولی دارای باغ بزرگی هستید و تمایل دارید از این نوع سم پاش باغی استفاده کنید، بهتر است ابتدا ایمنی کار با این دستگاه را به صورت کامل یاد بگیرید، در غیر این صورت ممکن است توده‌های مه‌مانندی که از دستگاه خارج میشود را نتوانید کنترل کنید.

اگر این اتفاق بیوفتد، حیوانات اهلی و همچنین پرندگانی که در باغ وجود دارند به راحتی تحت تأثیر مواد شیمیایی گسترده‌ای که در سراسر باغ خود پخش کرده اید، قرار می‌گیرند و آسیب می‌بینند.

سم پاش کوله پشتی

 سم پاش کوله پشتی مخصوص باغ، مشابه سمپاش متراکم است اما تفاوت بین آن‌ها این است که می‌توانید سم پاش کوله پشتی را دقیقاً مانند کوله پشتی بر روی شانه های خود حمل کنید. در این صورت این امکان برای شما وجود دارد که شما از هر دو دست خود برای کنترل جریان اسپری استفاده کنید.

بهترین سم پاش باغی کدام است؟

همانطور که دیدید هر کدام ازسم پاش‌ها کاربرد خاص خود را دارند و اگر در مکان درست خود استفاده شوند، میتوانند بهترین کارایی خود را به نمایش بگذارند.

در این مقاله همه سم پاش های موجود را ذکر کردیم، حال می‌توانید با توجه به کاربرد آن ها، بهترین سم پاش باغی را داشته باشید. سم پاش‌های زیادی در بازار موجود هستند، اما اگر انتخاب درستی نداشته باشید، نمی‌توانید مشکلات مربوط به علف های هرز را در باغ خود از بین ببرید.